Karm, läikiv ja efektne

 

Praktiliselt karvavaba elamise elle hinnaks on vajadus šnautseri karva regulaarselt hooldada. Lisaks kammimisele vajab šnautser vananenud karva eemaldamiseks ka trimmimist.

 

Et kutsikas karvahooldusega varakult harjuks, alustage sellega kohe, kui ta koju toote. Harjutage teda harjamise ja kammimise, käppade ja habeme pesu, silmade ja kõrvade puhastamise ning küünte lõikamisega. Ärge jätke hooldust pooleli, kui kutsikas selle vastu protesteerib – nii saab ta selgeks, et sellise käitumisega pääseb tüütust tegevusest ning edaspidi on teil karvahooldusega suured probleemid.

Kindlasti peab kutsikat harjutama laua peal seismisega – seal süüa pakkudes ja kiites-premeerides. Šnautserit ei saa jõuga sundida tegema asju mida ta ei taha – ainult heaga on tulemus püsiv!

 

IGAPÄEVANE HOOLDUS

PESEMINE. Pesema peaks šnautserit nii harva kui võimalik ja nii tihti kui vajalik. Tihedamat pesu vajavad vaid koera habe, käpakarvad ning seelik. Koera peske kergelt sooja veega. Pesemiseks kasutage võimalusel spetsiaalselt karmile karvale mõeldud šampooni. Ärge valage šampooni otse pudelist karvale – pudelis olev tugevam kontsentraat rikub karva. Lahjendage šampoon veega ning masseerige enne märjaks tehtud karvale. Loputage šampoon karvast korralikult välja. Käpakarvadel võite peale pesu kasutada ka palsamit, mis aitab vältida karva pulstumist.

NB! Ka talvise sulalume klombid saab käpakarvadest kõige kiiremini eemaldada sooja dušiga!

 

KUIVATAMINE. Kuivatage koera sooja, kuid mitte kuuma fööniga – kuumus rikub karva. Kui pesite ka koera keha, võite mõneks ajaks visata talle üle selja raskema rätiku – nii kuivab karv seljal sirgeks ja madalaks. Föönitamisel kammige koera karva selle kasvamise suunas, käpakarvu kammige kergelt alt ülesse. Jälgige, et ka kõrvad saaksid korralikult kuivaks.

Kääbusšnautseril võiks ka vihma või paksu lumega ilma korral peale väljaskäimist vähemalt kõhualuse fööniga ära kuivatada, et vältida põiepõletiku ohtu (ja märga diivanit).

 

KAMMIMINE. Lisaks igapäevasele kraasiga üle käimisele oleks hea korra nädalas koera karv korralikult kammiga läbi kammida. Ainult nii saate välja karvadesse tekkinud pulstunud kohad. Eriline tähelepanu kaenlaalustele ja kubemepiirkonnale!

Lisaks elementaarsetele hooldusvahenditele võiks kodus olemas olla ka spetsiaalne kamm aluskarva väljakammimiseks. Pealmise karmi jõhviga sama pikaks kasvav aluskarv muudab šnautseri karva tuhmiks ja pehmeks, ka on nt musta karvaga koertel tihti aluskarv pruunikas või hall, muutes nii koera karva värvi.

 

KARVA PIIRAMINE. Käppade alt – varvaste ja käpapatjade vahelt võiks tömbi otsaga kääridega eemaldada liigse karva. Nii kannab koer teile õuest vähem mustust tuppa.

Samuti tuleks jälgida, et kõrvade all ja sees karvad liiga pikaks ei kasvaks. Liiga pikk karv ummistab kõrva ja võib põhjustada põletikke. Kõrva all kasvav pikk karv surub seda ka ülespoole, moonutades kõrvade loomulikku asendit. Kõrvadest seest võite karvu eemaldada kas näppudega või väikeste pinsettidega. Viimasel juhul jälgige, et te kogemata koera kõrva ei vigastaks.

Veidi enam kogemust ja silma nõuab käpakarvade ja seeliku piiramine. Kui soovite ka seda ise teha, soovitame enne kogenud trimmija kõrval veidi õppida. Ka vajate sel juhul korralikke kääre.

Šnautseri kõrvad on naturaalselt rippuvad, kui tõuge kupeeriti, pidi kõrv aga hoidma kikki. Seepärast kipuvad (just kääbusšnautseritel) kõrvad püsti tõusma. Kõrva asendi korrigeerimiseks kasutatakse šnautseritel erinevaid mooduseid kleepimisest-teipimisest kuni massaažini. Ise kodus ärge siiski midagi ette võtke, et mitte vigastada koera nahka ja karva. Konsulteerige kasvatajaga, kas kutsika kõrvad vajaks korrigeerimist ja kuidas seda teha. Kõrvade õige asend on oluline just näitusekoera puhul, kui tegemist on kodukoeraga, on ka kikk-kõrvad võluvad.

 

KÜÜNTE LÕIKAMINE. Tasub olla ettevaatlik – erinevalt inimestest on koertel küünes veresoon. Esimesel korral võite paluda kogenumal inimesel (nt kasvataja või arst) endale ette näidata, kuidas kutsikal küüsi lõigata. Et kutsikat küünte lõikamisega harjutada, tuleks seda algul teha tihemini, nt kord nädalas, näpsides iga kord vaid natukene küüne otsast. Hiljem võite küüsi lõigata vastavalt vajadusele. Aga arvestage, et  küüne kasvades kasvab ka selles olev veresoon – liiga pikaks kasvanud küünt ei tohi korraga palju lühemaks lõigata!

 

TRIMMING

Šnautseri karv kasvab tsüklitena – enamasti on sellise perioodi pikkus keskmiselt 6 kuud. Selle aja jooksul kasvab kasukas oma täispikkuseni, selleni jõudes ei hakka šnautserid aga karva ajama nagu enamus teisi tõuge. Karv on oma täispikkuseni jõudes küll naha küljes kinni, kuid näppudega kitkudes eemaldub kergesti.

Trimming tähendabki vananenud karva väljakitkumist. Seda tehakse kas näppudega või spetsiaalset trimminuga kasutades. Näppudega kitkumine on küll aeganõudvam, kuid tagab parema tulemuse. Algul eemaldatakse pealiskarv. 3-4 nädalat hiljem, kui uus pealiskarv on kasvama hakanud, tuleb sama protsess läbi teha ka aluskarvaga. Peale sellist hooldust alustab kasvamist terve ja tugev, šnautserile omaselt karm ning korraliku värviga uus karv. Regulaarne trimming on šnautseri puhul oluline, see tagab eelkõige teie koera naha puhtuse ja tervise. Lisaks püsib nii puhas ka teie kodu.

Õigel ajal tehtud trimming ei ole koerale kunagi valus!

 

Kutsikale võib esimese trimmingu teha ca 4-6 kuuselt. Trimmingu aja valimisel arvestage ka ilmaga – külmal talvel võib selle ka veidi hilisemaks lükata. Esimestel kordadel soovitame kindlasti käia kogenud trimmija juures. Ka paljud kasvatajad trimmivad ise oma kenneli kasvandikke. Kui koer jääb perelemmikuks ja soovite teda edaspidi ise trimmida, on hea kõigepealt oskaja inimese töö pealt õppida.

 

Kõige mugavam on trimmimisel kasutada pöialt ja nimetissõrme. Esialgu on see harjumatu nii sinule kui koerale. Katsu võtta võimalikult vähe karvu, et koeral ei oleks valus. Alustada võid kaelast või turjast - need ei ole nii tundlikud kehaosad ja kutsikas jõuab harjuda temajaoks uue toiminguga.

Kui sinu kutsikal on pehme karv, võib se lline kitkumine ebaõnnestuda, siis vajad sa abiks trimminuga. Võta vasaku käe pöidla ja nimetissõrme vahele koera nahk, nii et tekib volt paksusega umbes 1,5-2 cm. Voldi peal olevad pikad surnud pealiskarvad kitku noaga.

Trimmi kõrval antud joonise järgi.

Mingil juhul ära kitku saba! Šnautserid olid varem kupeeritav tõug, seetõttu kipub nende sabakarv halvasti taastuma.

Käppade, rinna ja kulmu -ning habemekarvad jäetakse kitkumata. Külje pealt leiad õige kõrguse, kui tõmbad mõtteliselt sirgjoone koera esikäpa küünarnukist kubeme juurde, jättes sinna 3-4 cm vahe.

Koera karvast sõltuvalt vajavad mõned kutsikad täielikku trimmingut - ka käppadel ja kõhul. Soovitame aga eelnevalt konsulteerida kasvatajaga. Käpa- ja kõhukarvad kasvavad aeglaselt ning taastuvad täielikult esialgses pikkuses keskmiselt aastaga.

Väga oluline on kutsikat harjutada nii fööni kui ka pügamismasinaga.

Masinaga pügatakse kael, põsed, kõrvad ja tagajalgade siseküljed ning päraku piirkond, samuti saba alumine pool.

Masinaga pügades jääb üleminek pügatud karvalt kitkutule väga järsk, seega tasandatakse neid üleminekuid fileerkääridega. Ka sabakarvad lõigatakse fileerkääridega ühtlaseks.

Rind, kõht ja käpad tasandatakse kääridega. Käpa otsad, tallad ja varbad puhastatakse karvadest samuti kääridega ning antakse nn "kassikäpa" kuju.

Tõuomase pea kujundamine on šnautseri pügamise juures kõige raskem. Kulmud, habe ja pealagi nõuab kindlasti kogenud kätt.

 

Näpunäiteid, kuidas koera trimmida, jagatakse soovijatele ka šnautserite suvepäevadel. Kui plaanite aga ka näitustel käimist, siis on soovitav jätta trimmimine professionaali hooleks.

Trimmingule kuluv aeg võib sõltuvalt koera suurusest, karva pikkusest ja trimmija osavusest ulatuda paari-kolme tunnini.

 

TRIMMIJA VALIK. Kindlasti peaksite valima trimmija, kes on tuttav šnautseritega ning oskab teha tõule omast trimmi. Heal trimmijal on lisaks osavatele näppudele kindlasti ka hea silm – ta lähtub konkreetse koera karvastruktuurist, oskab trimmiga välja tuua koera väljanägemise parimad küljed ning peita väiksemaid vigu.

Trimmijad kasutavad erinevaid meetodeid – mõni eemaldab pealmised lahtised kihid, jättes nt aluskarva esialgu kasvama, mõni trimmib koera päris paljaks. Eri värvi šnautseritõugudel on ka erineva struktuuriga karv, mis tingib nende veidi erineva trimmimise. Kui viite oma koera trimmija juurde, täpsustage kindlasti, millist meetodit ta kasutab, nii ei taba teid koerale järele minnes šokk.

 

ROLLING. Üha enam kasutatakse šnautserite trimmimisel ka pidevat osalist trimmingut ehk nn rollingut. Sel juhul ei oodata, kuni kogu šnautseri karv on vananenud, vaid kammitakse spetsiaalse rollingukammiga või kitkutakse näppudega lühemate perioodide järel lahtisem karv välja. See tagab, et koeral on kogu aeg alt kasvamas uus korralik karv. Näitustel käivate koerte puhul annab see nt suurema vabaduse näituste planeerimisel – ei pea arvestama, kas koera karv on näituse ajaks paraja pikkusega.

Rollingut on soovitav kasutada siiski vaid hea karvakvaliteediga koerte puhul.

 

MASINAGA KARVA MAHAAJAMINE. Kui minna trimmingu asemel lihtsama vastupanu teed ja ajada šnautseri vana karv masinaga maha, saate varsti pehme ja tuhmi karvaga koera. Masin lõikab vaid vana karva lühikeseks,  selle asemel ei hakka kasvama uus karv vaid ikka seesama vana ja lahtine. Masinaga aetav karv kaotab pikapeale korraliku värvi, muutub tuhmiks ja pehmeks, pulstub ja kisub pikaks kasvades lokki. Ka pole vana karv hea koera nahale.

Masinaga puhtaks ajamist võiks kasutada vaid vanade, haigete  või väga tundliku nahaga koerte puhul, kes trimmimist ei pruugi taluda. Teiste puhul tuleks eelistada siiski trimmimist.

Ka paljudes salongides aetakse šnautserid puhtaks masinaga, seepärast on oluline enne uurida, kas salongis on šnautserite trimmimist oskav inimene.

 

PEALE TRIMMI. Kui koerale tehti täistrimm, võiksite talle järgi minnes kaasa võtta soojema riietuse, seda eriti talvel. Riietust peaks kandma seni, kuni uus karv on kasvanud piisavalt pikaks, et koera külma eest kaitsta.

Jälgige ka, et koera nahk õhukese karvakihi all vigastatud ei saaks – ärge laske tal ennast tugevasti sügada, ärge ise kammige koera keha pealt teravate piidega kammiga jms.

Täistrimmi järel kasvab uus karv ideaalsesse pikkusesse ca kolme kuuga. Kui tahate karvakasvu kiirendada, peske koera tihemini – puhas karv kasvab kiiremini!

 

NÄITUSESOENG

Näitusekoer vajab ca 1-5 päeva enne näitust kindlasti karvahooldust, et koera väljanägemine oleks korrektne – puhastatakse kõrvad, kael ja sabaalune, piiratakse käpakarvu ja seelikut. Kui plaanite näitusele minekut, leppige trimmijaga juba varakult selleks aeg kokku – headel trimmijatel on enne näitusi tavaliselt palju koeri korda teha.

 

Eesti Šnautserite Klubi poolt soovitatavad trimmijad

Tallinn:

Inna Lepihov, kokkuleppel, telefon 58 359739

Zoja Vald, “Kapi” lemmikloomade ilusalong, www.kapi.ee, zojavald@yahoo.com

Jelena Todi, “Kapi” lemmikloomade ilusalong, www.kapi.ee, zojavald@yahoo.com

Irina Vinogradova, Grooming Salong, grooming-salong.eu

Olga Paršina, olga_parshina@mail.ru

 

Kesk-Eesti:

Aili Pärtel-Beljaev, Türi, bertasaa@kalleb.com

Jaanika Kuldmaa, Salong "Kõik Sõbrale" Raplas, jaanika@snautser.ee

Inna Lepihov, Rapla

Hooldusvahendid, mis peaks kodus olemas olema

Kraas. Igapäevaseks käpakarvade, kulmude-habeme ja seeliku harjamiseks.

Metallpiidega kamm. Kraas ei kammi välja pehmemasse karva tekkivaid pulstunud kohti. Selleks tuleks käpad, seelik ja habe aeg-ajalt  kammiga korralikult läbi kammida.

Küünetangid.

Vähemalt korra kuus tuleks koeral küüsi lõigata. Liiga pikaks kasvanud küüned moonutavad koera käpa kuju ja takistavad vaba liikumist.

Tömbi otsaga käärid.

Käpaalustelt ja kõrvade

sisekülgedelt karvade

eemaldamiseks. Tömbi (ja soovitavalt ka veidi ülespoole kaardus) otsaga pole ohtu kogemata sisse lõigata.

Šampoon. Soovitatavalt spetsiaalselt karmile karvale mõeldud.

Aluskarva kamm.

Et karv kehal oleks korralikku värvi, karm ja läikiv, tuleks liigne aluskarv aeg-ajalt välja kammida.

 

Korrektne karvahooldus
Küünte lõikamine

küüs

veresoon

lõikejoon

karva mitu kihti:

surnud pealiskarv, kitkutav

uus, kasvav pealiskarv

alus-

karv

Põhjalikumaks karvahoolduseks vajalikud vahendid

Trimmimasin ja trimminuga. Šnautserile sobiv noatüüp on Mars 99 M 330. Samuti sobib sinise peaga Trixi, kuid see võib uuena olla liiga terav ja karva katki teha. Punase päraga Trixi on kitsama hambavahega ja sobib aluskarva väljakammimiseks.

Pea õige trimmimine.

© Eesti Šnautserite Klubi